Rady do začátku

Jak se starat o králíčka.

Králíček je společenský tvor, který má rád společnost ostatních králíčků, ale i lidí. Je čistotný a mazlivý. Potřebuje se denně proběhnout i pomazlit. Slyší na své jméno, rozumí když ho chválíte a naučí se, co "nesmí dělat", i když to někdy zkouší a čeká, jestli to stále platí. Dalo by se říct, že to jak se k němu chováte, takový váš králíček bude.

Co potřebuje:

VYBAVENÍ:

Rozhodně potřebuje klec o velikosti 100cm, ne menší, pokud mu chcete dopřát a máte na to dost místa, bude vděčný za větší velikost 120cm nebo dvoupatrovou. Doma máme klece od firmy Ferplast -Casita 100, je plně vybavená s domečkem, který naši ušáci milují, kvalitní napaječkou, která neteče a zároveň se z ní ušákům dobře pije, miskou na krmení a seníčkem. Pokud koupíte klec, která není vybavená, potřebujete toto vybavení dokoupit. Do klece ještě potřebujete záchod, máme v klecích rohový a do něj dřevěnou podestýlku- kupujeme od firmy Cats Best, dobře saje a nezapáchá, nepráší. Podestýlku dáváme jen do záchodu, na dno klece můžete koupit kobereček nebo linoleum, my máme lino a dečku.

Ještě bych se za ušáky přimluvila za pelíšek, prodávají oválné, chlupaté, v různých barvách, akorát velikost, která se vejde na stříšku domečku a králíčci se v něm rádi válejí a odpočívají, zároveň mají přehled co se okolo děje. U nás takový máme v každé kleci.

JÍDLO:

Krmíme granulemi NUTRIN complete Rabbit. Mláďatům až do 8 měsíců dáváme Junior, straším 8 měsíců Adult, v nabídce je i druh Adult FREE, ten je nejlepší. Dávkování je na obalu, mladí by měly mít stále plnou misku, ale ze zkušenosti, to nedoporučuji, jedí pak stále jen granulky na úkor sena. Lepší je jim dopřát 2x denně a pak přes den již nedávat. Na zpestření mohou dostat vojtěšková kolečka, ale pozor některé obsahují drůbeží moučku, těm se vyhněte.

Do krmení přidáváme ovesné vločky.

Seno, to by měla být hlavní strava, obrušují si o ní při kousání zuby, které by jim jinak mohly přerůst a je prospěšné pro jejich střeva. Seníček by měl být stále plný. Seno je nejlepší luční a s příměsí bylin. Hlavně dobře vysušené. Brzy zjistíte, které králíčkovi chutná, zmizí rychle ze seníčku.

Jako dobrůtku mohou dostat kousek mrkve, jablíčka, salátu, ale opravdu jen jako pamlsek, čerstvá zelenina a ovoce obsahuje hodně šťávy a po ní mohou dostat průjem, to je pro jejich zažívání velmi nebezpečné. Tyto dobrůtky mohou dostat králíčci starší 3 měsíců, ne dříve!

Na obrušování zubů a jako zpestření stravy je dobrá větvička lísky, jabloně, hrušně i borovice.

Do klece dáváme i minerální kostku.

A samozřejmě voda, nejlépe v napáječce, misku nedoporučuji, voda se musí okyselit roztokem ACIDOMID, dle návodu. Koupíte v zoo potřebách.

NIKDY NEKRMTE suchým pečivem, zrním, čerstvou trávou místo sena, exotickým ovocem, bramborami, čokoládou a jinými lidskými dobrotami. Také pamlsky v podobě tyčinek a různé směsi, které prodávají v zoo prodejnách, nejsou v žádném případě vhodné, obsahují spoustu nevhodných potravin, které zatěžuje zažívání a jsou určeny spíše pro krmná zvířata.

Výchova:

Králíček je inteligentní tvor, naučí se, co smí a co je zakázané, potřebuje hodně chválit, pak pozná co může. Mluvte na něj klidným hlasem a pohlaďte ho. Pokud dělá něco, co by neměl, důrazně řekněte NE a lehce ho odstrčte, aby poznal, že to nesmí. Je dobré k tomu přidat i gesto, zakroutit hlavou -ne, vztyčeným ukazováčkem -ne. Musíte být důslední a pokaždé trpělivě jednat stejně. Pak se brzy naučí, jak to doma chodí.

Vyslovujte často jeho jméno a odměňte ho něčím dobrým, brzy se naučí jak se jmenuje a přiběhne na zavolání. Můžete opět přidat k jeho jménu i nějaký jiný zvuk, zamlaskat, lousknout prstem, zdůraznit, že mluvíte na něj.

Často na králíčka mluvte a věnujte se mu, budete v něm mít brzy parťáka, co nezkazí žádnou srandu a když vám bude smutno, přiběhne vám zlepšit náladu.

Každý králíček je samozřejmě jiný a má jinou danou povahu, kterou byste měly akceptovat. Některý králíček se chová jako pejsek, běhá za vámi a motá se vám pod nohama, nebojí se vyběhnout schody a jít za vámi kamkoliv se hnete. Jiný se chce stále mazlit a sedí vám na klíně, kouká se s vámi na televizi a natáhne se vedle vás na pohovce.

Pokud vás králíček olizuje, vyjadřuje vám tím, oddanost a lásku, když do vás strká čumáčkem, chce pozornost. Když králíčka hladíte a on vrže zoubky, je to projev spokojenosti. Jinak hlazení je jejich nejoblíbenější činnost, takže bych se za ně přimlouvala, hlaďte je a hlaďte. Nejraději se hladí, když leží nebo sedí na pevné podložce.

Hygiena:

Králíčci jsou velmi čistotní, naučí se velmi rychle chodit na záchodek, kde mají podestýlku, ta vsákne tekutinu a tak je stále čisto. S bobečky to trvá déle, někdy se jim stane, že to na záchodek nestihnou, nebo když přijde návštěva, doma je něco nového, tak si značkují teritorium. Neměl by to být velký problém a králíčka za to netrestejte, bobky sesbírejte a vhoďte do záchodku, aby věděl kam patří, brzy se to naučí a nepovede se to jen výjimečně. Záchodek často čistěte, pokud se králíčkovi nelíbí čistota jeho záchodku, může začít čůrat vedle, než mu záchod vyčistíte.

Pokud si přinesete domů králíčka, může mu to chvilku trvat v novém prostředí než se zorientuje, co kam patří, ale od nás jsou naučení záchodek používat, tak mu dejte čas. Někdy se stane, že se mu uspořádání klece nelíbí a snaží se záchod přesunout, nebo stále čůrá na jiné místo, mimo záchod. Pak zvažte, jestli nebude lepší záchod přesunout kam chce on, přece jen bude v kleci bydlet a tak má právo si zařídit svůj domov po svém.

Puberta:

Puberta u králíčků začíná okolo 5 měsíce, pohlavně dospívají a mohou v této době trochu zlobit. Může se změnit jejich povaha, mohou být náladoví a nechtějí se mazlit, nebo naopak jsou mazliví až moc. Ale je to jen dočasný jev, který se brzy vrátí do normálu.

Očkování:

Očkuje se ve věku 10 týdnů proti moru a myxomatóze, další přeočkování jednou za rok.

Rady do začátku:

Králíčci od nás dostanou do nového domova celý balíček krmení na které jsou zvyklí. Pokud z nějakého důvodu chcete krmit jiným krmivem, je potřeba první dny dávat králíčkovi krmení, které dostal sebou, aby pro něj přechod do nového domova nebyl tak drastický, přeci jenom je odebrán od maminky a z domova na který byl zvyklí celý svůj život, krmení je jeho jediná jistota. Po nějaké době zamíchejte nové vaše krmení do jeho v poměru 1:3, tj. 1díl nového krmení a 3 díly jeho krmení, zhruba po 4 dnech už namíchejte 1:2, za další 4 dny 1:1 a postupně přejděte na nové krmení v celé krmné dávce. Tímto způsobem předejdete k zažívacím problémům králíčka.

Takto postupujte i u jiných potravin, které chcete králíčkovi dávat, postupně zařazujte ve velmi malých dávkách, aby si jeho zažívací systém zvykl a nezpůsobil zdravotní potíže.

Do 3 měsíců by neměl králíček dostat ŽÁDNÉ zelené krmení a to ani zeleninu nebo ovoce!

Králíčci jsou preventivně přeléčeni proti kokcidióse.

Každý králíček dostane Rodný list a výpis předků.

Pro nového mazlíčka si přijeďte s vhodnou přepravkou pro zvířata, nebo krabicí o velikosti nejméně 40x40x40cm s otvory pro dýchání vystlanou senem nebo slámou, nebo dekou.

U nás je možný jen osobní odběr, králíčky neposíláme kurýrní službou, zbytečně je to stresuje.

Nadstandardní vybavení:

Hračky v podobě tunelu a kuliček na granulky jsou skvělé, zabaví se králíčci i celá rodina. S kuličkou si králíček hraje dokud nevysype nějaké jídlo, vydrží ji koulet dokud v ní něco je. Tunel prolézají a když se do něj něco dobrého nasype, je zábava ještě lepší. U nás jsou na tyto hračky už prckové naučeni a mají je moc rádi, budou určitě šťastní, pokud jim je pořídíte i do nového domova.

NA CO DÁT POZOR:

Pozor na jedovaté květiny v bytě, kde králíček volně běhá. Na kabely od elektřiny, ty je potřeba zabezpečit, rádi je koušou, což může být smrtelné. Na ostré předměty a vratké stěny, králíček umí vyskočit hodně vysoko, z tohoto důvodu také na otevřená okna a dveře.

Také dejte pozor na přejídání, pokud svému králíčkovi, budete denně přilepšovat, zbytečně přibere na váze a bude nemocný. Zrovna tak, když z jakéhokoliv důvodu ho budete držet na dietě a krmit ho méně než potřebuje, nebude menší, velikost králíčka je daná geneticky a potravou to nijak neovlivníte, jen bude podvyživený nebo tlustý, ani jedno není pro něj dobré. Na každém krmení je dávkování podle věku nebo váhy králíčka. Důležitý je i pohyb, nechte svého ušáčka denně pořádně proběhnout, rádi se honí, hrají na schovávanou, a divoce pobíhají nebo přeskakují překážky. Můžete učit svého králíčka králičímu hopu.

Pozor na alergii v rodině a na sennou rýmu, pokud někdo ze členů domácnosti, kde bude králíček žít má takovýto hendikep, králíčka raději nepořizujte.

Na závěr:

Ještě bych ráda připomněla, že pořídit si králíčka je zodpovědnost na celý jeho život a jelikož se králíček dožívá 6-10 let, není to krátká doba, proto si prosím pořádně rozmyslete, jestli je ve vašich silách takový závazek podstoupit.

Pokud máte jasno a chcete si i přesto králíčka pořídit, přeji vám, aby vám byl pohodovým kamarádem a dobrým přítelem. A vy pro králíčka středobodem vesmíru, který bude rád následovat.

                                                                                                                                                              Autor: Iva Tóthová

                                                                                                                                                              CHS- Magnolie 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky